Mediterranean Film Festival Cannes 2018 Winners

Best Feature Film 

1st place    The Perception               Jensen  Noen                                    United States

 

2nd place   Regarding the Case 

                     of Joan of the Arc          Matthew Wilder                              United States

3rd place     AFREEN                        Aashish Chanana                                        Canada

Honorable Mention

Lend a Hand                                    Rafaella Covino                                                   Italy

Bent on Somnolence                       Timothy Mc Carthy                              United States 

Buckout Road                                Matthew Currie Holmes                             Canada

 

Andover                                          Scott  Perlman                                     United States

 

Sholler's Archive                             Jalaladdin Gasimov                                      Azerbaijan

                                                                                                   

Best Short Film

1st place  The Snag                                      Desalos Isabelle                                France

2nd place  The Laughter of Butterflies     Regla Peinado Elliott                         Spain 

 

3rd place    A Pinprick of Light                   Kasra Karimi                   United Kingdom

Honorable Mention 

GAB                                                    Gazanfer Biricik                                                  France

Eve                                                      Suzan Bay Nimoy                                   United States

 

 For Ava                                              Keith Albert Tedesco                                          Malta 

 

Dreamwisher                                   Colin Costello                                           United States

 

 Lost in the Middle                        Senne Dehandschutter                                      Belgium

                      

Best Documentary Film

1st place     Tikkun Ha Lamed                  Yossi Ashdot                                               Israel

2nd  place     OutCaste                                Colin & Laura Graham                          Ireland

 

3rd place    Voices in The Dark                 Rebecca Howland                       United States

                  

Honorable Mention

Aquagranda In   Crescendo                  Giovanni Pellegrini                                           Italy                                  

My Body  Is Not a Weapon                   Platon Antoniou                               United States   

Thu Thuy Mosaic Dreams                    Nguyen  NghiemNhan                                Vietnam

 

Citizen Clark                                           Joseph Stillman                                 United States

 

The Great Meandros                              Yavuz Ozer                                                     Turkey 

Unforgiven Unforgoten                          Kailin Gow                                        United  States

Best Actor 

Jon Wright                                                    for                                              The Perception

Best Actress

Nicole LaLiberte                                          for     Regarding the Case of Joan of the Arc          

Best Director  

Jensen Noen                                                  for                                             The Perception

Best Human Rights Documentary

War Crime                                                 Gopal Shivakoti                                      Nepal

Best Drama Short Film

The Boy at Platform 3                                Michael Daniel Vetter                         Germany

Best Comedy Short Film 

Customer # 935                                            Smeralda Adel                            United States

Best Thriler Short Film 

Walk with the Devil                               Allison Hall                                              Italy

Best Children Short Film 

Mia and The Owl                                 Constantin Muller                                    Germany

Best  Environmental

 Murder on the Reef                 Allen Dobrovolsky                                             Australia

Best Narrative Short Film 

Mother's Day                                           Greg Powell                                            Australia

Best Experimental Short Film

Feelers                                                  Christine Kettaneh                                            Lebanon

Best Animation 

An Unlikely Hero                                   Richard Lanni                                           Canada

Honorable Mention

The Blues Grab                                      Ari Rubenstein                                   United States

 

Pensioners Chips                                 Joachim Weber                                          Germany

 

Hi Five the Cactus                               Christopher Allan Thomas             Unitred States                      

Best Experimental Animation

Al Nightmare                                           Gillian Wang                                    United States

Best Score

Survive or Die                                          Jamie Murgatroyd                            Australia

Best 1st Time Filmmaker

Hausla Aur Raste                  Roshan Bhondekar-Maulik Chauhan                        India

Best TV Series

Flight 69                                                   Karine  Falchi                                             France

Honorable Mention 

Dr Sugar                                                  Paul Saleba                                         United States

Best Web Series

Model Life                                               Jasmine Campanale                                   Canada

Honorable Mention

The Hot Mess Express                           Linzy Cox                                          United States

Best Feature Screenplay

Honorable Mention

 The Only Woman in the World             Debra Markowitz                        United States

The Honeybee                                    Tom Thorpe                                        United  States

Best Short Screenplay

Desert  Magnolia                             Dedra Stevenson                      United Arab Emirates

Honorable Mention

YA'BURNEE                                     John Anthony Flavin                                United States

Best Commercial 

Own the Day                                     Matt Bauer                                                United States

Best Student Film

Void                                                   Reed Cothron                                            United States

Best Young Actress

Lily Donovan                                          for                                      I'm Taking you Home

Best Supporting Actor

Eric Roberts                                            for                                                 The Perception

Special  Jury  2018 Mention

Aazar                                                Alberto Rodriguez                                                Spain

A Last Chance                                Paul de Metairy                                                   France

I'm Taking you Home                    Jim de Koch                                               United States